ایران باستان

این وبلاگ در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است

وصف حال شاهپور اول ساسانی

شاهپور اول فرمانده بزرگ شاهنشاهی عظیم الشان ایران بود.وی در سال 272میلادی درگذشت.در کتیبه کعبه زرتشت در نقش رستم پارس نام زنی به اسم ((آذر آناهید))با عنوان (بانیشمن بانبشن))یعنی ملکه ی ملکه ها ذکر شده که ظاهراٌ زن شاهپور اول بوده است.نام این ملکه بستگی نزدیک و تعلق خاندان ساسانی را به معبد آناهیتای استخر به یاد می آورد.

شاهپور اول را میتوان داریوش سلسله ی ساسانی خواند.ایرانیان او را بسیار دوست می داشتند.وی در آبادانی ایران کوشش فراوان کرد و نیز در راه معرفت اندوزی دستور داد آثار و مضفات گوناگون یونانی و هندی را که در علم پزشکی و ستاره شناسی و فلسفه بود به زبان پهلوی ترجمه کنند و ضمیمه کتاب اوستا که جمع آوری آن از زمان اردشیر اول ساسانی آغاز شده بود نمایند.

از مجموع نقش هایی که از این پادشاه به دست آمده معلوم میشود که شاهپور دارای قامتی بلند,سینه ای فراخ,بازوانی نیرومند,ابروانی پیوسته,چشمانی درشت و بادامی,بینی موزون و مستقیم,سبلتانی بسیار بلند,صورتی نسبتاَ کشیده,ریشی انبوه,موهای مجعد او بر پشت دوشها یش ریخته,گردن بندی مروارید بر گردن وتزیینات و لباس او در کمال شکوه و جلال بوده است. علاوه بر تزیینات لباس او,استین های جامه چین دار و کمربندی بر کمر می بست که نوار های مواجی از ان اویخته بود.

شلوارش دارای چین های زیادی بود که تا موچ پایش می آمد و از پارچه های بسیار ظریف و ابریشمی بوده,انتهای شلوار توسط نوار هایی به کفش او متصل می شده. کفش وی ساف و بدون پاشنه بوده است .چنان که از سکه های شاهپور اول بر می آید,نقوش تاج دو نوع است . هر دو کنگره دار و گنگره ها بلند است و بر لبه ی تاج و کنگره ها مروارید نصب شده.در وسط تاج گوی مدوری است از پارچه زربفت که بر روی ان دو گوهر نشانده اند. یک نوع دیگر تاجی است دارای دو زبانه . از روی گوشها گذشته تا نزدیک گردن آمده است و دو زبانه ها مروارید است.

در وسط ان گل زرین گوهر نشانی لطیف قرار دارد. گاهی گردنبند جواهری نیز بر گردن شاه آویزان بوده است. در پشت تاج دو نوار چین دار در اهتزاز است.

حمزه ی اصفهانی مینویسد:

-جامه شاهپور آسمانی رنگ و پارچه شلوار او لطیف و گلدار و منقش به رنگ سرخ و زمینه ان سبز بوده است.

منبع:رمان تاریخی بسیاز زیبای« منم شاهپور اول» نوشته ی مرحوم کریم علیزاده

موضوع: ساسانیان،
برچسب ها: وصف حال شاهپور اول ساسانی، شاهنشاهی،

[ چهارشنبه 12 آبان 1389 ] [ 11:46 ق.ظ ] [ محسن انصاری پور ]

[ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic