تبلیغات
ایران باستان - استوانه‌ای كه با خود پیامی از قعر تاریخ دارد...‌
banner
تاریخ : یکشنبه 21 شهریور 1389 | 08:45 ب.ظ | نویسنده : فرهاد
استوانه‌ای كه با خود پیامی از قعر تاریخ دارد...‌
گزارش ایسنا از آیین رونمایی و گشایش نمایشگاه منشور حقوق بشر كوروش
 

 

 

مراسم رونمایی از منشور كوروش كبیر و آیین گشایش نمایشگاه منشور كوروش، عصر یكشنبه ـ 21 شهریور ماه ـ در موزه‌ی ملی ایران با حضور رییس‌جمهور برگزار شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: میراث فرهنگی

مراسم رونمایی از منشور كوروش كبیر و آیین گشایش نمایشگاه منشور كوروش، عصر یكشنبه ـ 21 شهریور ماه ـ در موزه‌ی ملی ایران با حضور رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مراسم با حضور رییس دفتر رییس جمهور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رییس موزه بریتانیا، رییس بخش خاورمیانه موزه بریتانیا، رییس موزه‌ملی ایران و تعدادی از سفرای كشورهای مختلف، نمایندگان مجلس و اساتید دانشگاه همراه بود.

بقایی : منشور كوروش ارمغانی از سرزمین ایران

معاون رییس‌جمهور در آیین رونمایی از منشور حقوق بشر كوروش كبیر گفت: سرافرازی نخستین بیانیه جهانی حقوق بشر برای فرهنگ كشوری است كه سراسر پهنه پهناور آن از كهن‌ترین روزگاران بوده كه امروز و پس از هزاران سال، مردمان جهان در آرزوی فراهم ساختن آن هستند.

به گزارش خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به اعتقاد حمید بقایی، منشور كوروش ارمغانی است از سرزمین ایران برای جهانی كه از جنگ و خشونت خسته شده و از آن رنج می‌برد.

معاون رییس جمهور به نمایش درآمدن منشور حقوق بشر بعد از گذشت 40 سال در ایران را یكی از مهم‌ترین دستاوردهای این سازمان در سال 89 خواند و افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سال 89 را علی‌رغم همه مشكلات، با موفقیت‌های زیادی در دست سپری كردن دارد.

وی ادامه داد:‌ طبق گزارش سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی گردشگری، علی‌رغم ركود جهانی و پایین بودن نرخ رشد سایر كشورها، صنعت گردشگری ایران با نرخ رشد 8/3 درصد روبه‌رو بوده است. برگزاری نشست آتی وزرای عضو شورای سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) در ایران و ثبت دو اثر مهم بازار تبریز و بقعه شیخ صفی اردبیل در فهرست آثار یونسكو نیز از دیگر دستاوردهای این سازمان در سال 89 تاكنون به شمار می‌رود.

حمید بقایی ، عصر امروز ـ21 شهریور ماه ـ در موزه‌ی ملی ایران، با اشاره به بخش‌هایی از كتیبه آشور بانیكال و كتیبه نبوكد نسر دوم كه درباره‌ی كشتارها و از بین بردن عوامل مردم بوده است گفت: در طول تاریخ جنگ‌های زیادی به دلایل مختلف رخ داده است و اصلی‌ترین قربانیان این جنگ‌ها مردم عادی بوده‌اند. در گذشته‌های دور مردم شهر شكست خورده از دم تیغ گذشته یا به اسارت برده می‌شدند و خانه‌ها و اموالشان به غارت می‌رفت. چنین رفتاری با ملت یا قوم مغلوب امری عادی بود و این رفتار هم‌اكنون نیز به این رویداد‌های غیرانسانی و ظالمانه تنها متعلق به آن روزگاران نیست. امروزه نیز دنیا با چنین ستم‌ها و خشونت‌هایی روبه‌روست.

وی ادامه داد: به راستی چه تفاوتی میان رفتار بشر تمدن امروز با بشر سه هزار سال قبل وجود دارد و چه عاملی باعث شده كه استوانه‌ای گلی به نام منشور كوروش به این پایه از شهرت برسد. استوانه‌ای كه با خود یك پیام از قرن تاریخی دارد.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پاسخ به این پرسش را توجه به شان و منزلت انسان به عنوان اشرف مخلوقات الهی دانست و ادامه داد: ماجرا از این جا آغاز می‌شود كه علی‌رغم رفتارهای زشت و ناپسند پادشاهان آن دوران و حكمرانان امروز جهان، قرن‌ها پیش یعنی به سال 500 میلاد مسیح، سربازان سپاه ایران پس از ورود مقتدرانه به شهر بابل به جای فرمان كشتار غارت و ویرانگری، فرمان رعایت حقوق مردم شهر از شهریار خود دریافت كردند و فرمانده‌ی پیروز جنگ به آنان دستور داد تا با مردم خوش‌رفتاری كنند. شاید بتوان گفت این نخستین رفتار انسانی است كه برگرفته از فرهنگ و فطرت پاك الهی سربازان ارتش پیروز با دشمن مغلوب است. شاه بیت این فرمان بزرگ احترام به آزادی و رعایت حقوق و تكریم شـان و منزلت انسان است.

او گفت: مقام، جنسیت و رنگ پوست در مرز‌بندی انسان‌ها نقشی ندارد، بلكه این همان دستور و خواست خداوند است كه در ادیان الهی به‌خصوص دین مبین اسلام مورد تاكید و سفارش قرار گرفته است و این همان منش و رفتار انسانی است كه ایرانیان بارها و بارها در طول تاریخ به‌خصوص هشت سال دفاع مقدس از خود ظهور و بروز داده‌اند.

او با اشاره به جمله‌ای از این فرمان كه در آن آمده است «من برده داری را برانداختم و به بدبختی آنها پایان بخشیدم» اظهار كرد: از مهم‌ترین نقاط تاریك تاریخ بشر برده‌داری و به زنجیر‌كشیدن آنهاست. گفته می‌شود میان سال‌های 1500 تا 1800 میلادی حدود 15 میلیون انسان به جرم رنگین‌پوستی به آمریكا منتقل شدند. عاقبت زمانی كه در سال 1862 قانون لغو برده‌داری به تصویب رسید، تصویب این قانون خود سرمنشاء نزاعی بزرگ شد. جنگی كه ویرانی و تلفاتی بیش از 600 هزار نفر را به دنبال داشت و تا جایی پیشرفت كه پرچمدار آن نیز ترور شد.

بقایی ادامه داد: اما تاریخ به یاد دارد در 25 قرن پیش، حاكم وقت،‌ بنا به خواست جامعه ایرانی در اقدامی كم‌نظیر برده‌داری را بی هیچ مخالفت و مقاومتی لغو و احترام به حقوق بشر را در اعلامیه‌ای به صورت استوانه‌ای گلی صادر كرد.

معاون رییس جمهور در پایان تاكید كرد: با وجود این كه منشور كوروش را «نخستین اعلامیه حقوق بشر» می‌دانند اما نوآوری چنین فرمانی تنها از كوروش نبوده و تنها این فرمان فرآیند فرهنگی ایرانی است. فرهنگی كه هرگز دستور به غارت و ویرانی نداده است.

رحیم‌مشایی:منشور كوروش درس انسانیت می‌دهد

رییس دفتر رییس جمهور نیز در نمایشگاه منشور حقوق بشر كوروش در موزه ملی ایران گفت: امروز منشور كوروش مایه فخر و مباهات هر انسانی از هر قوم و قبیله، نژاد و سرزمین است كه به ارزش‌های الهی و انسانی افتخار می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسفندیار رحیم مشایی، ادامه داد: ارزش و قیمت منشور كوروش بعد از 2 و نیم هزار سال، در صحنه بین‌المللی و جامعه جهانی نه تنها كم نشده است، بلكه شاید امروز بیش از همیشه تاریخ ذی‌قیمت است و شاید امروز بشریت بیش از هر زمان تاریخی به توجه و عنایت به مفاد آن محتاج است.

به اعتقاد وی، آن چه كه منشور كوروش را بزرگ و قیمتی می‌كند و از آن گوهر می‌سازد توجه به ارزش‌های اصیل الهی و انسانی است.

او افزود: امروز برای ملت بزرگ ایران روز بزرگی است. ملت بزرگی كه از اصلی‌ترین پایه‌گذاران تمدن بشری و آشكار كننده حكمت متعالی آفرینش و خلقت است.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: جامعه بشری امروز محتاج آن است كه این سند تاریخی را نصب‌العین قرار دهد و بر مبنای آن برای توسعه ثبات، صلح، امنیت، دوستی و محبت برنامه‌ریزی كند. ملت ایران امروز افتخار تاریخی خود را مرور می‌كند و از این مرور برای پیگیری‌های ماموریت‌های بزرگ تاریخی، غرور ذخیره می‌كند.

رحیم مشایی افزود: بزرگ شمردن ایران امروز تكلیف تاریخی مردان و زنان ایرانی است. اما این تعظیم و تكریم نه از پی آن است كه ایرانیان فخر بفروشند، بلكه مردمان جهان در پی هویت مشترك انسانی‌اند و مقصود آن است كه در این تكریم این ماموریت الهی به درستی بازشناخته و درك شود.

به اعتقاد وی، منشور كوروش، جمع وفاق، آزادی، اعتقادات ارزشمند آسمانی و توحیدی، الزامات انسانی و بشری، ضرورت مبارزه یا ستم، گسترش عدالت همه جانبه، تعظیم و تكریم نفس انسان با الغای برده‌داری است كه هر كدام می‌تواند از منشور یك سند ماندگاری تاریخی بسازد.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: 131 سال پیش منشور ظاهر و كشف و دیده شد و 2 هزار و 400 سال كم و بیش از فنا و نابودی محفوظ ماند. امروز منشور كوروش سند آشكاری برای انسان‌های جهان است كه بدانند اگر 2 هزار و 500 سال پیش این اندیشه‌های بزرگ برای اجتماع بزرگ انسانی یك ضرورت تمام عیار بود، امروز اندیشه هویت جهانی قابل فهم و درك است. منشور كوروش درس انسانیت می‌دهد.

او با اشاره به نمایش منشور حقوق بشر كوروش در ایران گفت:‌ دولت دهم كه حوزه فرهنگ و هنر را در اولویت برنامه‌های خود دارد امروز در كارنامه‌اش یك كار دیگر در این زمینه را به ثبت رسانده است.

آزاده اردكانی: منشور كوروش سند شعور ایرانیان

رییس موزه ملی ایران نیز در این مراسم گفت: موزه ملی ایران چندین ماه سعی داشت با تلاش و پیگیری‌های زیاد، علی‌رغم دشواری‌ها و سختی‌ها، لوح دفاع از حقوق بشر را در معرض دید ایرانیان قرار دهد كه خوشبختانه این كار انجام شد.

به گزارش ایسنا، آزاده اردكانی افزود: همچنین دو لوح ارزشمند دیگر كه در این راستا كشف شده بودند و تاییدكننده آرمان‌های منشور كوروش بودند نیز به نمایش درآمدند؛ این از آن جهت بااهمیت است كه نشان می‌دهد این منشور تنها برای مردم شكست خورده از قدرت ایرانیان نوشته نشده است.

وی افزود: آن چه خدمت‌گزاران عرصه میراث فرهنگی كشور را بر آن داشت كه تلاشی مجدانه در این زمینه داشته باشند، درخواست‌های مكرر فرهیختگان و مردم بود. ما مردمی سرافراز، متمدن، خیرخواه و صلح‌جو، به پشتوانه سابقه‌ای به طول تاریخ هستیم.

اردكانی گفت: منشور كوروش سند شعور ایرانیان و گواه اندیشه‌های بلند انسانی و روح آزادی و آزادی‌خواهی ماست.

چفیه بر گردن تاریخ‌سازان ایران

به گزارش ایسنا، همزمان با افتتاح نمایشگاه «منشور حقوق بشر كوروش» نمایشی نمادین از سه دوره‌ی تاریخی و حماسه‌آفرین ایران اجرا شد، كه در آن كوروش كبیر، كاوه‌ آهنگر و یك بسیجی نمادهای تاریخی خود را به اهتزاز در آوردند و رییس‌جمهور به نشانه‌ی افتخار، به گردن هریك از آن‌ها چفیه‌ای آویخت.

منشور حقوق بشر كوروش، جمعه 19 شهریور ماه از موزه‌ی بریتانیا به فرودگاه امام خمینی(ره) تهران وارد و به مخزن موزه‌ی ملی ایران منتقل شد، این منشور به مدت چهار ماه در ایران خواهد ماند و زمان نمایش عمومی آن از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به زودی اعلام می‌شود.

انتهای پیام

منبع:خیر گزاری ایسنا
طبقه بندی: ایران باستان،  هخامنشیان،  تاریخ عمومی ایران باستان، 
برچسب ها: استوانه‌ای كه با خود پیامی از قعر تاریخ دارد...‌،  

  • عاربین
  • خونسرد
  • بک لینک
  • تله کام