ایران باستان

این وبلاگ در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است

تاریخ صدر اسلام (قسمت اول)دیباچه 

در پایان روزگار ساسانیان که ایران و بیزانس، دو دولت بزرگ آن روز جهان، آخرین رمق خود را در جنگهای خونین بیفایده چندین ساله خویش از دست داده بودند و تعدی و نفاق و پریشانی آنها را به ورطه سقوط می کشانید، در ورای ریگزار های خشک عربستان ، در سرزمین حجاز که تقریبا فراموش عالمی بود، نیروی تازه ای پدید آمد که بزودی بالید و برکشید و دیری برنیامد که طومار قدرتهای بزرگ جهان را در هم نوشت. این نیروی تازه، اسلام بود. دین محمد (ص) که در مکه پدید آمد و به اندک زمان سرنوشت جهان را دگرگون کرد.

به ادامه مطلب مراجعه نمایید....
مکه شهر کوچکی بود در شبهه جزیره عربستان که ساکنان آن غالبا قریش بودند، گرمای بیش از حد هوا، کمبود آب، باد های زیاد، باران های حاره ای و وجود حشرات زیاد باعث بروز بیماری هایی همچون وبا در آن شهر می شد برای همین خانواده ها کودکان خود را برای دوری از مریضی به دایه هایی از اهل بادیه می  سپردند .

مکه در بین راه تجاری بین دنیای مشرق و مدیترانه واقع بود به همین دلید در طی قرون شهرت و رونقی یافته بود و قافله ها مدام از این شهر در رفت آمد بودند که به همین سسب باعث شده بود ساکنان آن مردان اهل تجارت و ثروتمندی باشند. از این تجارت خانواده های بزرگ مکه مانند بنی امیه، بنی مخزوم و دیگران برای خود ثروت های زیادی اندوخته بودند و با ربا مال خود را زیاد می کردند.

کعبه نیز که از قدیم پرستشگاه اعراب بود از اسباب رونق تجارت و امنیت طرق در مکه به شمار می رفت و تولیت آن با قبیله قریش بود و در آن بالغ بر 300 بت وجود داشت حتی مسیحیان هم بر روی آن نقش عیسی و مریم مقدس و داستان حضرت ابراهیم را نقش بسته بودند.

ادامه دارد...
موضوع: تاریخ ایران پس از اسلام،
برچسب ها: تاریخ اسلام، تاریخ صدر اسلام، شهر مکه، تاریخ عربستان، تاریخ شهر مکه، حضرت محمد(ص)، ابرحه،

[ دوشنبه 14 بهمن 1398 ] [ 10:03 ب.ظ ] [ محسن انصاری پور ]

[ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات